Kabaret Elita

Jednym z najbardziej szeroko działających oraz co za tym idzie zdecydowanie najchętniej oglądanych przez publiczność polskim kabaretem okazuje się wrocławska grupa nazywającą się Elita. Co to za formacja? Czym się ona odznacza na tle szeregu innych, rozmaitych kabaretów tak prężnie rozwijających się w naszym kraju? Sprawdź to, czytając niniejszy tekst poświęcony omawianej grupie artystycznej. Zapraszamy do lektury poniżej.
Zacznijmy od historii kabaretu. Elita jest to grupa wywodząca się z Wrocławia, która powstawała dekady temu, bowiem jej formalne założenie datuje się na rok 1969. Założyli tenże kabaret ówcześni studenci, którzy studiowali na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W skład tego kabaretu wchodzili czterej przyjaciele- trójka studiująca na tej samej uczelni, jeden nie będący wówczas studentem. Mowa oczywiście o Jerzym Skoczylasie, Romanie Gerczaku, Tadeuszu Droździe oraz Janie Kaczmarku. Dwóch z nich dość szybko wycofała się z działalności kabaretowej Elita, a mianowicie mowa o Droździe oraz Gerczaku.

Jeden stał się niezależnym satyrykiem, drugi rozpoczął natomiast karierę muzyczną, stając się popularnym piosenkarzem. Zamiast Drozdy i Gerczaka, do Elity bardzo szybko dołączyła dwójka innych kabareciarzy, a mianowicie Stanisław Szelc oraz Leszek Niedzielski. Taki skład pozostał ostatecznie. Elita zasłynęła błyskawicznie, od razu kiedy występowała na festiwalu FAMA, zdobywając uznanie społeczności. Wyrazem rozgłosu Elity i uznania przez odbiorców okazała się natomiast między innymi nagroda zdobyta na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, co miało miejsce w roku 1971 i była to nagroda główna.
Napisane przez: