Nazwa Pod Egidą jest doskonale znana w naszym kraju chyba każdemu, kto chociaż trochę interesuje się szeroko rozumianą sztuką. Powód? To określenie odnosi się do nazewnictwa standardowego polskiego kabaretu, jaki miał charakter typowo satyryczny i stworzony został w roku 1967. W zasadzie można śmiało powiedzieć, że Pod Egidą to formacja, która zrodziła się jako kolejna forma, wręcz kontynuacja zupełnie innej artystycznej formacji a mianowicie Kabaretu Hybryda. Generalnie rzecz biorąc, warto stwierdzić, że Pod Egidą bazowało na powielaniu tradycji artystycznych tej grupy.
Siedziba w jakiej znajdował się ten kabaret to Gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Mowa oczywiście o obiekcie cennym z kulturowego punktu widzenia, jaki znajduje się na terenie Warszawy. Miejsce spotkań kabareciarzy z grupy Pod Egidą znajdowało się natomiast w piwnicach tego obiektu. Kabaret powstał w roku 1967. Inicjatywę powstania tej grupy przejął Jan Pietrzak. W skład Pod Egidą wchodziło wielu wybitnych polskich artystów, do których zaliczyć należy między innymi Barbarę Krafftównę, ale też Adama Kreczmara, Hannę Okuniewicz, Kazimierza Rudzkiego, Annę Prucnal, Krzysztofa Paszek, czy Jana Stanisławskiego.
Historycznie, jako pierwszy oficjalny występ tej grupy uznaje się dzień 10 lutego 1968 roku. Warto także wspomnieć o tym, że z czasem siedziba kabaretu uległa zmianie i z piwnic Gmachu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych została ona przeniesiona do eleganckiego pałacyku Towarzystwa Sztuk Pięknych mieszczącego się także w Warszawie, a ściślej przy ulicy Chmielnej.
Napisane przez: