Komiks w teorii

Strona informacyjna Teatru Na Woli

Komiks w teorii

Pojęcie komiksu, myśląc stereotypowo, najczęściej utożsamiane jest z małymi książeczkami rysunkowymi tworzonymi na potrzeby rozrywki fundowanej najmłodszym odbiorcom, to jest dzieciom i nastolatkom. W gruncie rzeczy jednakże, prawdziwy komis stanowi jeden zkonserwacja platform najważniejszych elementów sztuki.
Komiksem określa się nie rozrywkę bajkową, jak to się wielu wydaje, ale stanowiącą skrupulatnie przygotowaną prawdziwą opowieść obrazkowa. To historyjka, jaka ułożona jest w sposób sekwencyjny. Posiada przede wszystkim rysunki, ale też i charakterystyczne dymki, które zawierają napisy. To specjalnie dodawany tekst, który pozwala odpowiednio zinterpretować całą historyjkę. Komiksy są publikowane zarówno w prasie, jak także mogą pojawiać się jako zupełnie oddzielna publikacja, najczęściej w swego rodzaju zeszytach.

Największy boom na komisy pojawił się mniej więcej na przełomie dziewiętnastego oraz dwudziestego stulecia. Wtedy to zaczęła być proponowana odbiorcom kompletnie nowa treść i całkowicie inna forma sztuki, jaką stała się gazetowa grafika satyryczna.
Komiks jako pojęcie z kolei wywodził się z języka angielskiego, od tamtejszego terminu comic strip, a z czasem utrwalił się też powszechnie wykorzystywany do nazewnictwa tej formy literackiej termin comics. Warto też wspomnieć, że pojęcie comics jest wyrazem zapożyczonym od słowa comic, co po angielsku w dosłownym tłumaczeniu oznacza komiczny, komediowy. We Francji, gdzie komiks też zyskał bardzo duży rozgłos, pojawił się natomiast termin bande dessinee, zaś typowy włoski komiks z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego stulecia określano fumetti.
Napisane przez: wanna z hydromasażem