Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży

O zęby powinno się starannie dbać przez całe życie. Tylko odpowiednia higiena jamy ustnej chroni przed rozwojem próchnicy i innych chorób, których efektem może być konieczność resekcji chorego zęba. Jest jednak taki czas, w którym o stan swojego uzębienia powinnaś zadbać w sposób wyjątkowo szczególny.

W trakcie ciąży zęby są narażone na wiele niebezpieczeństw, a to ze względu na zmienioną gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety znajdującej się w stanie błogosławionym. Wiele kobiet będących w ciąży boryka się z problemem krwawiących dziąseł i z tego powodu ogranicza szczotkowanie zębów do absolutnego minimum, nie chcąc dodatkowo ich podrażniać. Jest to kardynalny błąd – zęby powinny być dokładnie szczotkowane po każdym zjedzonym posiłku. W przeciwnym wypadku w przestrzeniach między zębami będą gromadzić się resztki jedzenia, które w wyniku procesów gnilnych mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych w skutkach procesów zapalnych. Jeżeli twoje dziąsła krwawią w wyniku rozszerzonych naczyń krwionośnych (jest to bardzo częsta dolegliwość spotykająca kobiety w ciąży), to zamiast ograniczać szczotkowanie, zmień szczoteczkę do mycia zębów na taką, która posiada delikatniejsze włosie niewywołujące podrażnień dziąseł.

Wszelkie procesy chorobowe toczące się w jamie ustnej, niezależnie od tego czy dotyczą samych zębów, czy też dziąseł, powinny być wyleczone jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę. Zły stan jamy ustnej może być bowiem bardzo niebezpieczny dla rozwijającego się maleństwa. Najwięcej szkody przynosi próchnica, ale równie niebezpieczne są także zakażenia zarówno wirusowe jak i bakteryjne. Będąc w ciąży powinnaś unikać wybielania zębów. W okresie błogosławionym skup się na higienie jamy ustnej, a o względy estetyczne zadbasz po porodzie. Substancje wybielające, zarówno te zawarte w pastach do zębów jak i w specjalnych wybielających żelach, mogą przynieść niekorzystne skutki dla prawidłowego rozwoju płodu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje zęby są zdrowe, to wybierz się na okresowy przegląd profilaktyczny do najbliższego gabinetu stomatologicznego. W przypadku, gdy nie masz ulubionego lekarza, zawsze możesz skorzystać z którejś z ofert zamieszczonych w internecie np. na: dentysta-stomatolog.com – Gdańsk. Stomatolodzy w Gdańsku oferują szereg usług skierowanych do kobiet w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>